Věrnost a slepé střevo

18. 1. 2014 20:10
Rubrika: Nezařazené

 

Jak to spolu souvisí? Ve škole jsme se učili, že slepé střevo je zcela zbytečný pozůstatek evoluce, který k ničemu nepotřebujeme. Naše společnost se podobně dívá i na věrnost.

Díky vědě dnes už víme, že se pan Darwin mýlil, protože slepé střevo zbytečné není. Hraje důležitou roli v době, kdy nám nemoci ničí ve střevech trávicí bakterie. V té chvíli slouží apendix jako trezor. Zachrání část trávících baktérií před zničením a po odeznění nemoci jimi znovu osidluje střeva.

Také věrnost je dnes považována za přežitek. Nevadí nám, když naši politici opouštějí své manželky kvůli podstatně mladším milenkám. Člověk střídající partnery často sklízí obdiv a uznání svého okolí.

Včera jsem musel chvíli čekat ve frontě u pokladny. Dvě dívky za mnou hrdě a nahlas probírali seznam kluků, které se jim už letos podařilo dostat do postele.

Podle lidí z okolí M. Topolánka jeho politický pád začal v době, kdy zahořel láskou k L. Talmanové. Podobně ti, kdo znají osobně J. Paroubka, říkají, že od té doby, co začal své druhé, mladé manželce dokazovat, že má sexymozek, jde jeho mozek stále častěji stranou. I pan prezident Klaus prožil období, kdy ho přemohla druhá míza. Myslím, že tato doba nepatří k tomu, čím se jednou bude chlubit ve svých memoárech.

Patří věrnost do středověku? Je to jen nějaký zbytečný apendix? Životní zkušenost mě přesvědčuje o tom, že tomu tak není. Při pohledu na lidi, kteří prožili život v manželské věrnosti, zvláště v jejich zralém věku vidím pohodu, spokojenost, klid a štěstí. Naopak u druhé skupiny lidí se častěji setkávám s výčitkami, nevraživostí, závistí a nespokojeností.

Za měsíc s manželkou oslavíme stříbrnou svatbu. Těch 25 let nebylo procházkou růžovým sadem. Vedle štěstí a spokojenosti přišly i problémy a nedorozumění. Byly doby, kdy jsme spolu nemluvili a zlobili se jeden na druhého. Přesto, kdybych se měl znovu rozhodovat, zda si ji vezmu, neváhal bych. Věřím, že se vyplatí v životě respektovat radu, která je už na začátku Bible: „Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.“ (Bible, Genesis 2)

Dnes, když už vím, k čemu slouží slepé střevo, jsem rád, že ho stále ještě mám. A stejně tak jsem rád, že mám manželku, která je mi věrná a které mohu zůstat věrný i já.

Spousta lidí žije bez slepého střeva, stejně jako mnoho lidí žije s pocitem, že jim bez věrnosti bude líp.

Je to jako s mým autem. Už nějakou dobu mi nefunguje zadní stěrač. Jezdím i bez něj. Pokud neprší, tak mi nechybí. Ale stačí, aby jemně mrholilo, a hned vím, že je nejvyšší čas ho nechat opravit.

 

Z knihy Vlastíka Fursta Pastorův blog. 

Sdílet

Komentáře

Vojtěch Hýbl (VVRH) Kájo, tak toto se mi docela hodně líbí - asi první článek, kde Ti nevytknu vůbec nic. Jen popřeji, abys stále více prožíval manželskou věrnost až dokud Vás smrt nerozdělí. Pán Vám žehnej.

JiKu Dyť to taky nepsal Karel :-)

Ale ke cti mu slouží, že uvedl zdroj!

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona Nuvio